Gerçekten öyle… Beslenme konusunda o kadar çok tavsiye, öneri duyuyoruz ki şaşırıp kalıyoruz. Sadece birkaç hafta içinde duyduklarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Çok değerli ve toplumda karşılığı olan Prof.Dr. Canan Karatay Hocamız çıktı ve “Bal zehirdir, yemeyin” deyiverdi. Hepimiz şaştık kaldık. Eminim milyonlarca anne sağlıklı olduğu ve besleyici özellikleri nedeniyle elinde bir kaşık bal çocuklarının arkasından koşup duruyordur. Sütün içine bal karıştırmak, kahvaltı sofrasına reçel yerine bal koymak da aynı amaca hizmet ediyor olsa gerek.

Oysa Canan Hocaya göre “bal zehir”. Şimdi sözlerinin ağırlığı olan bir akademisyen tıp doktoru bu kadar keskin bir iddiayı iki kelimeye sığdırırsa halk ne yapsın? Çocuklarına bal yedirsin mi, yedirmesin mi? Bal üreticileri hocamıza ciddi bir tepki gösterdiler. Elbette haklılar. Gerek devlet ve özelde Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekse toplumun bilinçli kesimi“sahte bal” ile mücadele etmeye çalışırken, böyle toptancı bir yaklaşımın Canan Hocadan gelmesi çok üzücü…

Bal dünyanın en besleyici gıdalarından biridir. Bazı noktalara dikkat edildiği takdirde her yaştan sağlıklı ve hastalık sahibi insanın rahatlıkla tüketebileceği bir besin… Hekimlerin sağlıklı bilgi kaynağı olarak kabul ettiği PubMed’de yeni çıkan bir makalede bal “’synergistic multiple ingredients factor’  olarak tanımlanıyor; yani “Birbirinin etkisini artıran çoklu içerikli bir gıda” (1). Gerçi ifadenin tam Türkçesi bu değil ama demek istediği bunun gibi bir şey…

Dahası, aynı hocamızın tereyağını övmek ve sağlıklılık algısını halkımıza anlatmak için “kaşık kaşık yiyin” demesi de sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine uymuyor. Ne bal zehirdir ne de tereyağı sağlıklı olduğu için o miktarda yenmelidir. Bir kere “yararlı olan çoğu gıda maddesi düşük miktarlarda tüketildiğinde de yararlıdır”. Yumurta sağlıklı diye on tane yemenin ek bir yararı yoktur. Vitaminler, elementler hatta proteinler bile böyledir. Hepsi yeterli miktarda tüketildiğinde yararlı, fazlası zararlıdır.

Peki aynı şeyi bal için söyleyebilir miyiz? Elbette… Zaten bal öyle güzel bir gıdadır ki “yenebileceği miktarı kendisi sınırlar”. İnsan zorlamadıktan sonra kaşık kaşık bal yiyemez; kaşık kaşık tereyağı da… Bunlar insan fizyolojisine uygun olmayan davranışlardır. En iyisi biz konumuza geri dönelim.

Bal sırf içinde fruktoz olduğu için kötülenemez. Fruktozun kötülüğü de tamamen miktarı ile ilgilidir. Eğer çok tüketirseniz zararlıdır, hiç tüketmezseniz de faydalarından mahrum kalırsınız. Beyin, erkek üreme sistemi vb. dokular fruktozu sever. Ama fazlası elbette zararlıdır. Bal tüketilebilecek miktarını kendisi kısıtladığı için yani aşırı miktarda yenemediği için, bal ile çok fazla fruktoz almak neredeyse imkansızdır.

Herkesin ama özellikle kendi konusunda sözü dinlenen, toplumda karşılığı olan insanların sözlerine çok dikkat etmesi gerekir. Umarım Canan Hoca da bunun farkındadır.

Son söz; anneler hem kendilerine hem çocuklarına bal yedirsinler. Çok yedirmeye çalışmasınlar, ama gerçek balı bulmak için ellerinden geleni yapsınlar. Bildiğimiz kadarıyla gerçek balın yerine koyabileceğimiz herhangi başka bir gıdayı henüz bulabilmiş değiliz.

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: