Dün akşam açtım televizyonu bir kanalda yine Canan Karatay hoca konuşuyor. Açtı ağzını yumdu gözünü, “bal zehirdir” deyip durdu. Gerçekten Canan hocanın bala niye bu kadar taktığını merak ediyorum. Bir ara telefon etmeyi bile düşündüm ancak misafirlikteydim ve uygun olmayacağına karar verdim.

Bugün sitesinde bir liste ile karşılaştım (bk. https://www.canankaratay.com). İzninizle bir iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Zira değil bir tıp profesörü ilkokul öğrencisi bile okusa hocanın psikolojiye, fiziğe, matematiğe, ve yer çekimine nasıl meydan okuduğunu hayranlıkla izleyecektir. Önce ilgili sayfadan alıntı yapacağım sonra yorum…

Madde 2. Genel olarak meyve zararlıdır, tehlikeli şeker (fruktoz) içerir, içeriği alkolle aynıdır, ikisi de zehirdir, içerdiği 5 karbonlu yapısıyla vücutta sindirilemez ve karaciğerde depolanır yani karaciğeri yağlandırır(.)

Yorum: Genel olarak meyve zararlıdır demek hele bunu fruktoza bağlamak tam bir faciadır. Meyvenin acaba nesi zararlıdır? Meyve sadece fruktoz demek midir? Ne kadar fruktoz içerir, ne kadar yenirse zararlıdır? Bu kadar yanlış bir genelleme olabilir mi? Hocamız deseydi ki, “Genel olarak meyve yararlıdır ancak fazla tüketilirse içeriğindeki meyve şekerin (fruktoz)den dolayı zararlı olabilir” daha bilimsel olurdu. Yapısı alkolle aynıdır demek kimya ilmine meydan okumaktır. Öyle olsaydı fruktoza alkol denir, o sınıfta yer alırdı. Dahası “içerdiği 5 karbonlu yapısıyla” demek tam bir garabettir. Zira bir molekülün halka yapısında 5 karbon içeriyor olması onun 5 karbonlu olduğunu göstermez.

Gerek referans kimya veri tabanı PubChem’de (https://pubchem.gov/) gerekse herkesin bildiği Wikipedia’da (https://tr.wikipedia.org) fruktozun 6 karbonlu bir monosakkarit (tekli şeker) olduğu yani alkol olmadığı gerçeği açıkça ortadadır.

Sindirilemez demek benim bildiğim vücuttan atılır demek… Oysa karaciğerde depolanır deniyor. İkisi de yanlış, hem sindirilir hem de karaciğerde depolanmaz. Ancak bunları fruktoz yararlıdır anlamında söylemiyorum. Lütfen karıştırılmasın.

Madde 5. Pirinç pilavı, patates kalp krizini tetikler, tüketilmesini takiben ani sıçrayan glikoz bolca insülin salgılatır, insülin ise anabolik özeliğinden dolayı damarları büzer, kanı pıhtılaştırarak riskli kişilerde kalp krizi ve ani ölümlere neden olur(.)

Yorum: Tüm Uzakdoğu’nun kalp krizinden ölmesi gerekmez mi? Adamlar pirinçten yapılma ekmeğe pirinci katık olarak koyup yiyorlar. Bu tür genellemeler genellikle yanlıştır; bu da yanlıştır. Patates harika bir yiyecektir, ama siz nasıl ve ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilmezseniz, bu sorunun patateste değil sizde olduğunu gösterir. Ani sıçrayan insülin genellikle glisemik indeksi yüksek gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkar. Ancak bu bir besini değerlendirmek için tek kriter değildir ve olmamalıdır. Patates gibi ucuz bir gıda maddesinin ki 2016 yılında yayınlanmış bilimsel bir makalede (https://www.ncbi.nlm.nih.gov) “Potato (Solanum tuberosum L) is an important food crop worldwide and a good source of vitamins, minerals and dietary fiber as well as phytochemicals, which benefits human body as nutrients supplementary and antioxidants” denmektedir. Yani “patates iyi bir vitamin, mineral, lif ve fitokimyasal kaynağıdır…”

Biz tüketmesini bilmiyorsak bu patatesin suçu değildir. “Patates kalp krizini tetikler demek” ve patates gibi ucuz ve sağlıklı bir besin maddesini kirletmek bir tıp profesörüne yakışmaz.

İnsülin damarları büzer ne demek hiç bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Bu kadar kıymetli bir hormonu (anaboliktir yani vücudun büyümesi gelişmesi için elzemdir, yaşam için zorunludur, tip 1 diyabetliler pankreasları üretemediği için her gün kendilerine iğne yaparak bu hormonu almak zorundadır vs.) boyle tanimlamak kelimenin en hafif anlamiyla cehalettir. Ama fazla salgılanmasına neden olan davranışlar zararlıdır elbette. Bu ayrımı çok iyi yapmak gerekir.

Aralardaki ufak hataları atlıyorum, yoksa destan yazmak zorunda kalacağım. İzninizle bu yazıyı televizyon dili ile “Şok, şok, şok” diye bitirmek istiyorum ve madde 8’e geçiyorum.

Madde 8. Vücudun bir günlük toplam şeker ihtiyacı insan vücudundaki toplam 5 litre kan için 5 gramdır (bir kesme şeker), bir bardak kolada bunun 150 katı şeker bulunur(.)

Yorum: Yorum yapamıyorum, çünkü bu toplumda karşılığı olan bir tıp profesörünün sitesi… İnternetten herkes ulaşabiliyor ve yukarıdaki maddeyi okuma yazması olan herkes okuyor.

İnsan psiko-sosyo-biyolojik bir varlıktır. Dolayısıyla insana tıbbi yardımın tek yönlü olmaması gerekir. Hocamız bu ifadeleri ile her üç yanımızı da bozmaktadır. Buyurun;

23 yıllık hekim (+6 yıl öğrencilik; 29) ve 6 yıllık tıp profesörüyüm. Madde sekizdeki cümleyi bir tıp öğrencisi “tıp fakültesine kabul sınavında (böyle bir sınav yok) bile söylese kalır; bırakın herhangi bir ders sınavını… “Vücudun toplam şeker ihtiyacı 5 gramdır” ne demektir Allah aşkına? 5 gram şeker 5*4=20 kcal (her bir gram şeker 4 kcal enerji verir). Biz günde şekerlerden bu kadar mı enerji almalıyız? Yaklaşık 1700-2000 kcal’lik erişkin bazal enerji ihtiyacı varken şekerlerden bu kadar mı?

5 gram şeker “herhangi bir zamanda 5 litre kanda bulunan toplam şeker miktarıdır.” Yani Açlık Kan Şekeri 100 mg/dl olan bir kişinin kanında toplam (litre başına bir gram toplam) 5 gram şeker vardır. İyi de bu şeker orada süs diye durmaz ki! Dokular bunu sürekli kullanır ve hormonlarımız kanda daima toplam 5 gram kadar şeker bulundurmak için çalışır… Bu sonsuz bir sağlıklılık döngüsüdür. Bu temel gerçeği nasıl da yanlış anlıyoruz ve anlatıyoruz! İnsaf diyorum, “akım derken bokum demek” (af edersiniz) ya da kibriti sadece yangın çıkarmak için kullanılan bir malzeme olarak sunmak nasıl da yanlıştır!

Uzatmayalım, haydi buna ilkokul çocuğunu inandırdınız diyelim… Çok ayıp ettiniz ama öyle olduğunu varsayalım. Şunu da sakın unutmayın, bir öğrenciye verilen “şekerin zararlarını açıklayınız” ödevine,öğrenci Canan Karatay hocanın sitesinden bu alıntıyı yapsa, bilmiyorum öğretmeni ne der, ne tepki verir? Böylece psikolojimiz bozulmuş oldu.

Gelelim madde 8’in devamına… Bir kesme şeker 5 gram; bu bile aldatmaca sayılır. Çünkü genel olarak bir kg küp şekerde 360 civarında tane bulunur (bk. kesme şeker kutuları, internet vs.). 360*5=1800 gram ediyor. Şeker üreticileri hatalı üretim yapıyor, öğrenciler daha dört işlemi bilmiyor! Nedir bu sosyolojik ve ekonomik başıboşluk Allah aşkına!

Durun daha bitmedi; biyolojimiz de acayip bozuldu ve bozulacak. Çünkü bir bardak kola içerek 5*150(kat)=750 gram şeker alıyoruz ve ölüyoruz! Çünkü bir bardak kola ile aldığımız 750 gram şeker hakikaten bizi öldürebilir; o derece yani.

Ancak asıl kafamı ve psikososyobiyolojik bütünlüğümü bozan nokta şu; yaklaşık 250 ml’lik haydi abartalım yarım litrelik bir bardağın içine nasıl oluyor da 750 gram şeker artı o hacme yakın miktarda su, gazlı içecek olduğu için karbonik asit vs. de sığıyor? Yoksa ben mi 5 gram şekerin 150 katını yanlış anlıyorum?

Glikozu ya da şekerleri kötülemek için bilimsel yöntemler kullanmaktan başka çaremiz yok; yoksa ilkokulda bile söylediklerinizle sınıfta kalabilirsiniz.

Bence Canan Hoca sitesinde yazanları mutlaka okumalı… Bu sayede en temel mesleki prensibimiz olan “önce zarar verme” düsturuna uymuş olur en azından. Ha bunları okumaya vakit bulamıyorsa televizyonlara biraz daha az çıksın. Zira hocamızın konuştuğu konularda konuşabilecek yeterince ehil insan var bu ülkede… Meraklanmasın.

 

1 Comment

Comments are closed.

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: