İlk yazıda söylediğim gibi bu kirli bir pazar, böyle kirli bir pazarda bilimsel bilgi ve veriler ne kadar temiz kalabilir tam olarak bilemiyoruz. Dolayısı ile sonuçların güvenilirliği biraz şüpheli denebilir. Çalışmalarda her ne kadar sektörden destek alınmadığı, bir çıkar ilişkisi/çatışması olmadığı ifade edilse de temkinli olmakta yarar var. Yine de bilimsel veriler ve gerekçelerle bu karşılaştırmayı yapmaya gayret edeceğiz.

Bununla birlikte şunu açıkça ifade edebiliriz ki, tütün sigarasında yaklaşık 4000 çeşit kimyasal varken, elektronik sigarada bu sayının üç-beş olduğu bir gerçektir. Her iki sigaranın içindeki bu maddelerin sağlığa zararlı olduğu düşünülürse, herkes kendince bir çıkarımda bulunabilir.

Bu tür karşılaştırmalar reklam amaçlı bile olsa, gerçeklikten çok uzak değil. Tütün hakikaten çok toksik bir bitki… Zaten asli amacı topraktaki toksik kimyasalları toplamak olan bir bitki tütün. O nedenle içine baktığınızda binlerce kimyasal madde bulabilirsiniz. Bunların bir kısmı kanser yaptığı bilimsel olarak ispatlanmış maddeler. Bizim aklımazda kalan nikotin onlara göre oldukça masum… E-sigaranın içinde pek birşey yok sayılır. 

Yapılan nefes testleri var; yani bir insan sigaradan veya e-sigaradan nefes çekince ciğerlere ne gidiyor bunun testi. Bu testlerin sonuçlarına göre klasik sigara (tütün) tam bir facia gibi gözüküyor. E-sigaranın içerisindeki yanma haznesinden ise tanınmayan, sıra dışı bir madde çıkmıyor.

Klasik sigara ile elektronik sigarada nefes başına ciğerlere alınan nikotin miktarında korkunç bir fark var. Tablonun sağındaki rakamlara bakılırsa, e-sigaralarda rakamlar iki haneli iken klasik sigarada oldukça yüksek. Ancak nikotin hakkında ön yargılı olmayın, serinin sonraki yazısında bu konuyu inceleyeceğiz…

Bunun kaba bilimsel yorumu yapılacak olursa, sigara ile e-sigaranın sağlık riskleri açısından arasında iyi kötü bir uçurum olduğu söylenebilir.

HPHCs diye bir kısaltma var; İngilizcesi harmful and potentially harmful constituents, yani zararlı ve potansiyel olarak zararlı içerikler denebilir. Bu açıdan bakıldığında klasik sigara ile e-sigara arasında tam 1500 katlık bir fark var! Buradan çıkarılacak sonuç şu olmamalı; e-sigara sağlığa zararlı değildir. Doğru sonuç şu; sigara o kadar zararlı bir içeriğe sahip ki, e-sigaradan bile 1500 kat daha fazla!

HPHCs yani zararlı ve potansiyel olarak zararlı içeriğe bakıldığında klasik sigara açık ara önde… Bunların çoğu kanserojen maddeler ve akciğerlerden vücuda geçişleri var. İlk sütundaki karbonmonoksit değerleri de dramatik şekilde farklı çünkü e-sigarada gerçekte oksijen kaynaklı bir yanma olmuyor. Gliserin ve su basitçe buhar haline dönüşüyor. Aynı farklılık “ağır metal” sütununda da (metals) açıkça ortada… E-sigarada kullanılan gliserin ve glikoller kaliteli olursa hemen hiç ağır metal olmuyor e-sigarada… Bizim şehir şebekelerimizde bu kadar az ağır metal olsa, belediyeler Nobel ödülüne başvururlar. 

Yan etki profillerine bakıldığında da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. E-sigaraya ait yan etki profili oldukça düşük ve yan etkiler çok sevimsiz durmuyor. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, nadiren mide bulantısı… İçindeki nikotinin kalp-damar sistemi ve tansiyona etkileri yok değil, ancak bunlar da tütün ile pek karşılaştırılacak gibi durmuyor.

E-sigaradan çektiğiniz bir nefesin analizi… Dumanda en çok gliserin buharı, sonra su ve aroma ile nikotin var…

Özetle her ikisi de zararlı ve sigara içmenin her türü sağlığı olumsuz etkiliyor gerçeği açıkça ortada duruyor. Ancak e-sigaranın klasik sigara ile pek karşılaştırılabilir bir tarafı gözükmüyor. Uzun dönem sonuçlarının ne olduğunu ise zaman gösterecek. Siz en iyisi ikisinden de uzak durun.

Klasik sigaradan çektiğiniz bir nefesin kompozisyonu. Elektronikten tamamen farklı; gliserin çok az, su biraz fazla… Karbonmonoksit oldukça yüksek. Ancak %41 ile ifade edilen siyah bölümde yüzlerce kanserojen, ısıyla tepkimeye girmiş yukarıdaki tabloda sınıflanan sayısız kimyasal var…

Ha bu arada büyüklerimize de bir iki sözümüz olsun; elektronik sigarayı yasaklamanın bir anlamı yok. Zaten yasaklarla bir yere gidileceği de yok. O nedenle bence muhterem büyüklerimiz bir düzenleme getirsinler, hiç olmazsa satılan cihaz, içine konulan likit belli standartları tuttursun. Sektörü merdiven altına iterek hayırlı bir noktaya varmak pek olası gözükmüyor.

Unutmadan bir de tecrübe sonucu aktaralım; vanilya aroması pek bir güzel, bu da kıyağımız olsun.

http://www.sciencedirect.com

 

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: