Doğrusu Curcumin gibi acayip bir molekülü sadece zayıflama başlığı altında değerlendirmek son derece yanlış. Biz yine de buradan başlayalım ancak yerimiz kalırsa başka özelliklerinde de bahsedelim.

Curcumin, güçlü sarı renkli bir madde, safranın ya da bir başka isimle turmeric’in esas fitokimyasalı… Hint kültüründe çok ayrı bir yeri var, bizim karabiberimiz, kırmızı biberimiz gibi. Başlığın hemen altında ifade ettiğimiz gibi curcumin’i zayıflama ile kısıtlamadan önce temel özelliklerini saymak yerinde olacaktır. Curcumin şu alanlarda oldukça etkindir (1).

 • Anti-kanser
 • Anti-oksidan
 • Anti-inflamatuar
 • Anti-obezite

Curcumin hangi hastalıkta çalışıldı, araştırıldıysa etkinliği gösterilmiş, özellikle de kanser vakalarında…

Hintlilerin yüzyıllardır düzenli ve yüksek dozda tükettiği curcumin’in günlük 8 grama kadar olan tüketimlerinin hiçbir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir (2). Curcumin ile yapılan sayısız çalışma şişmanlık ve zayıflama konusunda EGCG ve Resveratrole benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Bu sonuçlar şöyle özetlenebilir (3);

 • Yağ hücrelerinin gelişmesini yavaşlatır
 • Yağ hücrelerinin ömürlerini kısaltır
 • Hücrelerin enerji kaynağı olarak yağları tercih etmesine katkıda bulunur
 • Yağların depolanmasını azaltır
 • Artmış yağ dokusundan salgılanan ve kronik düşük seyirli inflamasyona neden olan pek çok habercinin üretimini baskılar
 • Çok iyi bir antioksidandır ve serbest oksijen radikallerini azaltır
 • DNA’ya metil grubu taşıyan (bu konuyu daha önce incelemiştik) ve yaşlanmayı hızlandıran metilasyon sürecini yavaşlatır
 • Kan yağları profilini pozitif etkiler (HDL’yi yükseltir, LDL ve trigliseritleri düşürür).

Zayıflama ve kilo kontrolünün dışında curcuminin en meşhur olduğu alan anti-kanser etkinliğidir (4-6). Ondan fazla mekanizma ile kanseri ve kanser hücrelerinin bölünmesini önleyici etki gösterir. Bu nedenle son zamanlarda kanser tedavisinde ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır (7).

Curcuminin vücutta dahil olduğu mekanizmaları öyle bir yazıda anlatmak mümkün değil; bunun ispatı da yukarıdaki şekil efendim. Curcumini anlamak pek kolay gözükmüyor. 

Curcuminin kanser tedavisinde damardan verilerek kullanılan formu (solda) ve yaygın olarak tüketilen kapsül formu (sağda).

Bu kadar değerli bir molekülü zayıflama konusunda tartışmaya gönlüm elvermedi. O nedenle izninizle kanser çalışmalarından bir iki çarpıcı örnek verip yazıyı tamamlamak istiyorum. Bu konuda resveratrolün de hakkını yememek gerekiyor. Özellikle curcumin+resveratrol kombinasyonunun kanserden korunma ve tedavisinde çok iyi sonuçlar verdiğini (8) ve ikilinin meme kanserinde de çok etkin olduğunu ifade etmek yerinde olacaktır (9). Son olarak yazımızı curcumin başta olmak üzere, resveratrol ve EGCG’ın kanser kök hücrelerine de etkin olduğunu belirterek bitirelim (10).

 

Curcumin kanserin üç ana oluşum basamağında da etki gösteriyor; o nedenle kanserden korunmak için ek önlem almak isteyenlere önerilebilecek, güvenli, zararsız bir gıda takviyesi…

Ve bir hatırlatma; kanser gibi son derece ciddi bir hastalıkta hiç kimse hatta çoğu hekim dahi ilaç önerme hak ve yetkisine sahip değildir. Bizim yaptığımız sadece farkındalık oluşturmak ve bilgilendirmek amaçlıdır. Tüm hak ve yetki hastayı tedavi etmekle yükümlü hekime aittir. O nedenle kimse tedavi maksatlı önermelerde bulunmamalıdır. Ancak gerek curcumin, gerekse resveratrol ve EGCG sağlıklı yaşamak isteyen ve gıda takviyesi kullanmaya karar almış kişilere önerilebilecek en doğru, yararlı ve zararsız önerilerin başında gelmektedir.

EGCG ile başlayan ve Resveratrolle devam edip Curcumin ile sonlanan serimiz hemen tüm fitokimyasal makalelerinde liste başıdır. Her üçü de güvenilir, ucuz ve yan etki profilleri yok denecek kadar düşüktür. Haklarındaki bilgiler bilimsel verilere dayanır. Madem öyle, alttaki honokiol ve plumbagini tanımaya çok da ihtiyacımız kalmıyor sanırım. Birisi size “Azizim pumblagonun içinde bir madde varmış, hem zayıflatıyor hem de kanserden koruyormuş” diye hava atmaya kalkarsa, ona “Senin EGCG, Resveratrol ve Curcumin’den haberin yok herhalde” diye cevap verebilirsiniz.

 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: