Çayın içindeki aktif maddelerden sonra şimdi üzüm çekirdeği ile meşhur olmuş resveratrole bir göz atalım efendim. Her ne kadar üzüm, üzüm suyu ve şarapla özdeşleşmişse de başka pek çok meyvenin içerisinde de bulunuyor resveratrol. Tipik rengini de içinde bulunduğu meyveye veriyor.

Konumuz daha çok zayıflama olduğu için yağ dokusu üzerindeki etkilerine yoğunlaşacağız. Aslında Fransız Paradoksu yazısında ifade edildiği gibi sağlığa katkılara sayılamayacak kadar çok. Hatta bir zamanlar meşhur olmuş bir kitap vardı; Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz? diye…

Remzi Kitabevi yayınları arasından çıkan ve Mireille Guillano tarafından kaleme alınan Fransız Kadınlar Niçin Kilo Almaz? kitabı bir dönem çok meşhur olmuştu. Halen de popülaritesi devam ediyor denebilir. 

Bu kitabı okuyan bir blog yazarının aklında şunlar kalmış; “Her şeyden önce, rejim yapma, kalori sayma gibi psikozlara girmiyorlar; rejimden, zayıflamaktan konuşmuyorlar; güzel yemekler hakkında bol bol konuşup keyifle yiyecek alışverişi yapıyorlar; öğlen veya akşam yemeklerinden birini ana yemek seçip üç kap yemek yapıyorlar, diğerini çorba-salata gibi hafif şeylerle geçi(ştiri)yorlar; kahvaltıyı atlamıyorlar, ama abartmıyorlar da; özenli sofralar kuruyorlar; mümkünse sevdikleri biriyle sohbet ederek yiyorlar; kendilerine keyif alacak başka şeyler buluyorlar.” Bunları yazdıktan sonra sayın yazar bilmediğim bir şey yok bunların içinde diyor; haklı…

Yayıncı Remzi Kitapevi de şu ön yazı ile anlatıyor kitabı (1); “Fransız kadınları şişmanlamazlar; ama hem ekmek, hamur işi ve şaraptan hoşlanırlar hem de öğünleri üç çeşitten oluşur. Mireille Guiliano, Fransız kadınlarının yemekten keyif alarak sağlıklı ve ince kalmayı başarmasının sırrını okurlarıyla paylaşıyor. Basit ama etkili stratejiler ve tariflerle, ömür boyu sağlıklı bir kilonun korunması için gerekli ipuçlarını sunuyor. Yiyeceklerde tazelik, çeşitlilik, denge ve her zaman keyif alma unsurlarını vurgulayan yazar, herkesin bir Fransız kadını gibi yemeyi, içmeyi ve hayattan zevk almayı öğrenebileceğini gösteriyor. Beslenme piramidi, kalori hesapları ve karbonhidrat yasaklarının baskısı altında bunalan herkes için, işte hayattan ve yemekten zevk alarak ince ve sağlıklı kalmanın yolları… Şarapla, ekmekle ve hatta çikolatayla –hem de hiç suçluluk duymadan…”

Bu alışkanlıkların ve yaşam tarzını besleyen unsurlardan bir tanesi de resveratrol; üzümle, şarapla yeterince alıyorlar ve bu nedenle bazı hastalıklardan da uzak durabiliyorlar. Yapılan çalışmalar bir önceki yazıda ifade ettiğimiz EGCG’a ait yararlı etkilerin hemen tamamını resveratrolün de gösterdiğini ortaya koymuştur. Şöyle (2);

 • Yağ hücrelerinin gelişmesini yavaşlatır
 • Yağ hücrelerinin ömürlerini kısaltır
 • Hücrelerin enerji kaynağı olarak yağları tercih etmesine katkıda bulunur
 • Yağların depolanmasını azaltır
 • Artmış yağ dokusundan salgılanan ve kronik düşük seyirli inflamasyona neden olan IL-6, NF-kB gibi sitokinlerin (habercilerin) üretimini azaltır
 • Çok iyi bir antioksidandır ve serbest oksijen radikallerini azaltır
 • Kan yağları profilini pozitif etkiler (HDL’yi yükseltir, LDL ve trigliseritleri düşürür).

Resveratrol her ne kadar üzümle meşhur olmuşsa da, başka meyve ve kuruyemişlerin içinde de azımsanmayacak miktarda bulunur. Ancak üzüm çekirdeği ekstresinde olduğu miktar da başka yerde bulunmaz.

İyi kurgulanmış insan çalışmalarında tam da istediğimiz gibi etkiler ortaya koymuştur resveratrol. Örneğin şişmanlar üzerinde yapılan 30 günlük bir çalışmada resveratrol, bu kişiler sanki diyet yapıyormuş (kalori kısıtlaması) gibi sonuçlar vermiş ve özellikle kan basınçlarında önemli düşmeler sağlamıştır (3). Üzüm çekirdeği ekstresi ile yapılan bir başka çalışmada da özellikle kalp damar hastalıkları risklerinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir (4).

Resveratrol sadece kilo ile ilgili sorunlara karşı değil, başta kanser ve eklem rahatsızlıkları olmak üzere dünyada en çok tüketilen gıda desteklerinin başında gelmektedir. 

Yine oldukça iyi dizayn edilmiş klinik (insanlar üzerinde yapılan) bir çalışmada yağ dokusu arttığında üretimi artan ve zararlı olan inflamatuar bazı habercilerin üretimini azalttığı ve adiponektin isimli oldukça yararlı bir habercinin üretimini artırdığı da gösterilmiştir (5).

Konu ile ilgili son iki yazıda bahsettiğimiz yeşil çay ekstresi, kafein ve resveratrol zayıflamaya yardımcı gıda desteklerinin üç vazgeçilmezidir. Zararlı olmadıkları ve bilimsel çalışmalarla desteklendikleri için insanların kullanımını kısıtlamak ya da bir işe yaramaz demek kesinlikle yanlıştır. 

Evet efendim resveratrol de böyle… Önce zarar verme prensibine uygun, oldukça yararlı ve kilo vermeye yardımcı; tabii egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi unutmamak kaydıyla… Bu serimizi bir efsane ile bitireceğiz; Curcumin, safranın kral molekülü.

 1. http://www.remzi.com.tr
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 3. http://www.cell.com
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: