Bu zamana kadar hep saç, kaş, kirpik çıkarmaktan büyütmekten bahsettik. Ancak bunun tam tersi sorunlar da var ve tahmin edilenden daha yaygın. Birçok modern toplumda kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmaya kendini mecbur hissediyor. Nadiren de olsa bu mecburiyet erkeklerde de göğüs ve bacak bölgesi için oluşabiliyor.

Özellikle kadınlarda, erkeksi siyah kılların olmaması gereken yerlerde (bıyık, çene, göğüs, karın gibi) büyümesi ile ciddi görsel, psikolojik ve sosyal sorunlar ortaya çıkarıyor. Üreme çağındaki her 100 kadından 5 ila 8’i bu istenmeyen tüy artışından şikayetçi. İstenmeyen tüy artışının sebebi polikistik over sendromunda olduğu gibi kan testosteron düzeyi artışına bağlıda olabildiği gibi idiopatik hirşutizmde olduğu gibi kan hormon düzeyleri tamamen normal olup kıl köklerinin kandaki normal testosteron seviyelerine karşı hassasiyetinin artmasına bağlı gelişen bağlı da olabilir. Tedavi tabi ki öncelikle altta yatan nedene yöneliktir ancak kozmetik uygulamalardan da yararlanılmalıdır.

İnsan bedeninde androjene duyarlı 9 kıllanma bölgesi (Harrison Endokrinoloji s. 218, Nobel Tıp Kitapevleri, 2013)…

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok yöntem mevcut; lazer epilasyon, iğneli epilasyon (elektroliz), flash iğneli epilasyon (termoliz), ağdalı epilasyon, tiyoglikonat içeren kremler, eflornitin kremler, tıraşlama, oral kontraseptifler ve antiandrojenler… Maalesef saydığımız bu yöntemlerin birçok dezavantajı mevcut; en önemlisi ağrı, tahriş etme, kızarıklık, leke oluşumu, follikülit (kıl kökü iltihabı), kontakt dermatit bunların en başında gelenlerden… Bu nedenle henüz ideal bir tedavi yöntemi bulunamadığı söylenebilir.

Evde uygulanabilecek onlarca reçete internette fıldır fıldır dolaşıyor. Ancak ben henüz yüz güldürücü bir sonuç duymadım…

İdeal bir tedavi bulunana kadar da bilimsel çalışmalar devam edecektir. Bu alandaki araştırma konularından biri meyan kökünün tüy dökücü etkisi. Meyan kökü (licorice; glycyrrhize glabra) ılıman iklimi olan yerlerde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Size burada yapılan araştırmaların birkaç tanesinden bahsedeceğim. Türkmenistan’da topikal olarak uygulanan meyan kökü eksrtresinin kıl dökücü etkisini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmadan yola çıkılarak Almanya Goethe Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, meyan kökünün ana bileşeni olan glisirizik asit kullanılarak hazırlanan solüsyon ratlara uygulanmıştır. Bu solüsyon fırça yardımı ile boyun bölgelerine günde 2 kez sürülmüş ve tüy azaltıcı etkisi gözlemci tarafından görsel olarak skorlanmıştır (1).

Araştırmanın sonunda; yapılan tedavide 3 gün içinde gözle görülür (%20-30), 6 gün sonra %90-95 oranında tüylerde azalma gözlendi. Ve uzun dönem uygulamada %10-20 tüylerin yeniden büyümesi azaldı. 5 ve 7 uygulama siklusu sonucunda lokal tüysüz bölgeler oluştu ve güve yeniği görünüşü arttı.

Çalışmadaki deneklerden bir tanesi (2). a) öncesi b) likorice jel ve lazer uygulamasının sonucu… Ancak önemli olan tüylerin ne kadarının geri çıkacağı…

İran’da yapılan bir çalışma idiyopatik hirşutizmli 45 kişilik 2 grup kadın hasta üzerinde uygulandı. Araştırmanın amacı topikal meyan kökü uygulanarak yapılan alexandrite lazer plus uygulanan grup ile sadece alexandrite lazeri uygulanan grubu karşılaştırmaktı. Topikal uygulama için %15 meyan kökü, % 80 etanol ile yağlı bir jel oluşturuldu. Bir gruba 24 hafta boyunca günde 2 kez topikal jel uygulandı ve 2 gruba da 6 haftada 5 kez alexandrite lazer yapıldı. Araştırmanın sonucunda topikal meyan kökü uygulanarak yapılan alexandrite lazer uygulamasının sadece alexandrite lazer yapılan gruba göre idiopatik hirşutizm tedavisinde daha etkili olduğu bulundu.

Genç kızlarımızda Polikistik over rahatsızlığı bilinenden daha fazla. Sadece kıllanma artışı değil pek çok başka soruna da neden oluyor. 

Meyan kökü ile yapılan diğer çalışmalarda; Meyan kökünün androjen sentezinde hafif inhibitör ve östrojen benzeri aktivitesi olduğu gösterildi. Çalışmalarda meyan kökünün 17- hidroksisteroid dehidrogenaz ve 17, 25-liyaz gibi enzimleri blokladığı ifade edilmiştir.

Vücutta anormal kıllanma muayenesinde çoğu zaman yanlışlar yapılıyor. Kişi lazer veya başka bir uygulama ile ortadan kaldırılan tüyleri yok sayıyor. Bu hatayı önlemek için kişinin ense ve göbek çevresi iyi ip uçları veriyor. Genellikle ense bölgesi göze gelmediği için belirli miktarda kıl her zaman kalıyor. 

Dahası meyan kökü metabolitlerinden olan glabridin ve glabrene östrojen benzeri etkiye sahip ve menopoz tedavisinde kullanılabiliyor. Buna ek olarak da 2 ay meyan kökü alımının kadın ve erkekte serum testosteronunu önemli ölçüde azalttığı raporlandı.

Bütün araştırmalar bize meyan kökünün epilasyonda önemli bir yere sahip olacağını gösteriyor.

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. https://www.hindawi.com

 

 

 

 

 

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: