Kadınlarda saç dökülmesi problemi tahmin edilenden daha fazla. Saçların uzun olması, boyama vb. yöntemlerin daha sık kullanılması problemlerin bir süreliğine ertelenmesine yardımcı oluyor. Ne yaparsanız yapınız menapozla birlikte her dört kadından bir tanesi saç dökülmesi sorunu ile karşılaşıyor.

Şayet kansızlık, tiroid fonksiyon bozukluğu, D, B12, folik asit eksikliği gibi ülkemizde oldukça sık görülen vitamin eksiklikleri de tabloya eşlik ederse durum daha da vahim hale geliyor.

Her dört erişkin kadından bir tanesi saç dökülmesi veya incelmesi, cansızlaşması sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu durum; doğum ve doğum sonrası, stres, hormonal bozukluklar gibi durumlarla daha da artış gösteriyor. Genetik erkeklerde olduğu kadar baskın değil. Ancak kadın saçı ev, iş, ekonomik ve sosyal streslerden erkeklere nazaran daha fazla etkileniyor. Bunun yanında hormonal hastalıklar, vitamin, mineral ve ko-faktör eksiklikleri ile beslenme sorunları (sık yapılan diyetler, hızlı kilo alma-verme, bilinçsiz beslenme vs) önemli faktörler arasında yerini alıyor. Kadın tipi saç dökülmesi vakalarının yaklaşık %95’inde sorunun kökenini tespit edebiliyoruz. Sorun ortaya konduğunda çözüm erkek tipi saç dökülmesinden daha kolay tedavi edilebiliyor. 

Kadınların dezavantajlarından bir tanesi de saç ekimi konusunda erkekler kadar şanslı olmamaları. Bu nedenlerle kadın tipi saç dökülmesinde topikal ve hormonal tedaviler erkeklere göre daha öne çıkıyor.

Erkek tipi androgenetik saç dökülmesinde tabloya hakim hormon testosteronun bir basamak ötesindeki dihidrotestosteron (DHT). Dolayısı ile saç tedavilerinde bu dönüşümü sağlayan enzimin blokörleri yani finasteride ve dutasteride ile bitkisel kaynaklı olan engelleyiciler yararlı oluyor. Bitkisel kaynaklı olanlara kabak çekirdeği yağındaki maddeler, saw palmetto; aloe veradaki emodin örnek olarak verilebilir. Sarımsağın etken maddesi alicinin de bu tür bir etkisi olduğu biliniyor.

Erkek tipi dökülmedeki baskın DHT etkisi kadın tipi dökülmede de öne çıkıyor. Ancak bu hormonun yanında androjenleri kadınlık hormonu östrojen türevlerine çeviren aromataz enzimleri de önemli yer tutuyor.

Bu ve başka nedenlerle kadın tipi saç dökülmesine biraz daha kapsamlı yaklaşılması gerekiyor. Her şeyden önce kadınların biyokimyasal profillerinin çok iyi ortaya konması işin olmazsa olmaz ilk basamağı olarak çıkıyor karşımıza. Sonrasında minoxidil standart bir tedavinin ilk sırasında ve ikinci sırada DHT miktarını azaltan finasteride ve dutasteride gibi ilaçlar ya da bunların bitkisel eşdeğerleri var.

Hormon bozukluğu (DHT yüksekliği) tespit edilmiş iki kadın hastada finasteride ve dutasteride tedavisinin 6 aylık sonuçları. Bu hastalarda vücutta anormal kıllanma artışı, ses kalınlaşması, irileşme, kilo alma, göbek çevresi kıllanma, cildin aşırı yağlanması gibi sorunlar tabloya eşlik edebilir.

Kadınlarda 5-AR inhibitörleri ile yapılan tedavilerle DHT düzeyinin düşürülmesi iyi sonuçlar veriyor (1). 1 mg ila 5 mg günlük finasteride kullanımı saç dökülmesi olan kadınların yaklaşık %75’inde iyi sonuçlar veriyor ancak tedavi bir yıla kadar uzayabiliyor (2). Dutasteride ile ilgili yapılan çalışmaların sonuçları finasteride kadar iyi değil. Her iki ilacın da gerek hamilelikte gerek hamilelik düşünülen dönemde kullanılması kesinlikle sakıncalı. Hekim ve hastaların bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor (3).

Diğer Reseptör Blokerleri

Spironolactone isimli bir ilaç var, asıl görevi böbrek ve idrar miktarı ile ilgili. Bir başka etkisi ise testosteronu DHT’ye çeviren enzimleri inhibe etmek. Aynı zamanda saçı döken androjenlerin üretimini baskılıyor (4). Bu özelliklerinden dolayı hirsutizm (aşırı vücut kıllanması) ve akne – sivilce tedavisinde kullanılagelmiştir. 2015 yılında yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre spironolactone kadın tipi saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkin bulunmuştur (5). Bu çalışmanın ayrıntılı tartışmasını bir başka yazıya bırakacağım, çünkü çok dikkat çekici sonuçlar var.

Vücutta kıllanma artışı ve akne şikayetleri olan 32 yaşında bir bayan. Aynı zamanda saç dökülmesi şikayeti var. Bu tür vakalar finasteride, dutasteride yanında spironolakton tedavilerinden oldukça yarar görüyorlar. Bu kişilerin hamilelik riskinin olmaması, emzirme döneminde olmamaları ve yakın zamanda çocuk sahibi olmayı düşünmeleri halinde farklı tedavilere yönelmek gerekiyor. 

Sonuç olarak kadın tipi saç dökülmesi tedavisinde yapabileceğimiz çok şey var; iyi bir hekim-danışan ilişkisi ile kadınların bu ciddi sorununa oldukça etkin ve sonuçları yüz güldürücü çözümler geliştirebiliyoruz. Ancak amiral gemisi hiçbir zaman değişmiyor…

WWW.MELOXCIN.COM

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. http://www.jidsponline.org
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: