Saç derinin ne kadar problemi varsa o kadar da çözümü var; hepsi bilimsel ve veriye dayalı. Yani “Serengeti ormanlarındaki aslanların yelelerinden elde edilen xmanforus suprema maddesini kafana sürüyorsun, aslan yelesi gibi oluyor.” tarzı değil…

Özetlememiz gerekirse kadın tipi saç dökülmesinde metabolik, hormonal, psikolojik ve biyokimyasal sorunlar öne çıkıyor. Saçın mikroskopla analizinden de bazı bilgiler elde ediyoruz. Bunların tespiti ve eksiklerin giderilmesi ile iyi bir altyapı hazırlanmış oluyor. Kadınlarda ultraviyole yükü sorunu çok yok çünkü saçları ve/veya başörtüleri saçlı deriyi koruyor. Ancak kimyasal yük var… Altyapı düzeltildikten sonra saça uygun ürün “Kişiye Özel” olarak üretiliyor ve kullanım sürecinde ihtiyaç duyulan takviyeler (PRP, CGF, Mezoterapi, kokteyl vs.) yapılıyor ve beslenme ile ilgili bazı düzenlemeler yapılıyor. Başarı oranı menapozdan önce %90’ın üzerinde, menapozdan sonra kişinin beklentisine göre oranlar biraz daha düşüyor.

Erkekler daha basit canlılar, saç sorunları da öyle. Saçlı deri muayenesinde derinin esnekliği, olgun saç teli olması ve hav tüylerin (vellus) mevcudiyeti üç ana kriterimiz. Bu üç kriterden ikisini tutturanda yukarıdaki protokolün bir benzerini uyguluyoruz. Sonuçlar oldukça yüz güldürücü…

Ancak kişinin saçsız derisi ağır bir ultraviyole yükü altında, hiç vellusu yok, olgun saç teli hiç yok… Yani toprak verimsiz, arazi çorak ve ürün bitirmeye hiç uygun değil. Özellikle 30’lu yaşlarda kel kalıp sonra saçlarını toptan kestiren (kazıtan) kişiler 50’li yaşlarda bu noktada oluyorlar. Bu kişilere doğrudan saç ekilse bile sonuçların kişiyi tatmin etmesi zor (1). Gerçekten zor.

Saçsız deri analizinde (Bazen ileri analiz gerekebilir.) derinin ne kadar verimli hale getirilebileceği uzman kişiler tarafından değerlendirilir. Köprüden önce son çıkış gibi bu hastalara da bir önerimiz var, kök hücre transferi (2).

Kök hücreler vücudun hemen her dokusunda bulunuyor. Amaca uygun olarak kaynak seçimi yapılıyor. Saç için en uygun kök hücre yağ dokusundan elde ediliyor. Alınması (liposuction) ve uygulaması pratik…

 

Kişinin yağ dokusundan alınan bir miktar yağ (liposuction) bazı muamelelerden geçirilir ve dokunun içindeki kök hücreler ayıklanır. Bu hücreler tipik bir kök hücre gibi nereye konursa o ortamın hücrelerine dönüşme yeteneğindedir. Zaten kök hücre de bu demek. Böylece kök hücresi (dermal papillası) kalmamış ya da yeterince kalmamış vakaların kafa derilerine kök hücre transferi yapılmış olur.

Kişinin yağ dokusundan (göbek, kalça, basen vs.) alınan bir miktar yağ dokusu santrifüj edilip kök hücreleri ayıklanıyor. Sonra bu hücreler uygun yönlendiricilerin bulunduğu bir sıvıya konuyor ve kişinin saçlı derisine ekiliyor. 

Bu basitçe izah ettiğim konuda şöyle bir genel hata yapılıyor, hücreler ekildikten sonra kendi haline bırakılıyor. Oysa öyle olmamalı, deriye ihtiyaç duyduğu tüm unsurlar sunulmalı; sunulmalı ki atılmış tohumlara yeterince bakabilsin. Yani kök hücreleri deriye ekmek demek onların tutacağı anlamına gelmiyor.

Genç hasta ve saç derisi oldukça iyi durumda; sadece topikal formül kullanarak 2-3 aylık dönemde alınan sonuç…

 

Buradaki kök hücrelerin yönlendirilmesi ve beslenmesi için belirli bir süreç gerekiyor. Eğer bakım yapmazsanız kök hücrelerin bir kısmı yeterince beslenememekten, yeterli enerjiyi üretememekten dolayı ölüyorlar. Bu da istenilen sonuçların alınamamasına neden oluyor.

Erkek tipi saç dökülmesinde yapılabilecek ek yöntemlerden bir tanesi: Topikal ilaç yanında aylık 5-alfa redüktaz inhibitörü uygulaması ile sonuçlar…

 

Kök hücre transferi ve tedavisi sadece saça özgü değil; böbrek (3), akciğer (4) rahatsızlıkları ve yara iyileşmesi (5) de dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanı var.

Bu köprüden önceki son çıkış; bundan sonra köprüden karşıya geçip başka çözümler aramak zorundasınız (6).

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 3. https://www.hindawi.com
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 6. http://www.europeanreview.org

7 Comments

 1. Slm korkmaz bey
  Bir ata sözü var kelin melhemi olsa
  Ilk önce kendine sürer miş bilmem
  Anlatabildim mi .adam sen kendin kelsin önce kendine bi bak .

  1. Sayın Ufuk Bey,

   Anlatabildiniz efendim; ben ürünümüzü başıma sürdüm ve saçım bu kadar çıktı… Kimseyi aldatmak niyetinde de değilim; herkese ne kadar yararlı olabileceğimi anlatıyorum. Ancak sizin gibi bir üslup kullanmıyorum. Saçınızı bilmem ancak biraz gönlünüze bakmanızı tavsiye ederim.

 2. Mucizevi bir ilaç bu! Topikal kullanınan bu ilacı bebde kullandım.bu kadar etkili olabileceğini tahmin bile edememiştim. 4 ayda saçlarımda inanılmaz değişmeler oldu.

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: