Her iki cinste de saç dökülmesi özellikle ilerleyen yaşla birlikte sık karşılaşılan bir sorun. Modern yaşam tarzının önemli bir parçası olan fiziksel görünüşün önemi her geçen gün artıyor. Yüzümüz ve simamız en çok önem verdiğimiz vücut bölgemiz. Her zaman açık ve iletişimde en çok kullandığımız vücut parçamız. Bundan dolayı yüzümüze veya genel anlamda baş bölgemize çok önem veriyoruz.

Bu yeni bir hadise değil; eski zamanlarda da özellikle kadınlar gözbebeklerini büyütmenin ve daha çekici gözükmenin yolunu bulmuşlar. Atropa Belladonna ile ilgili yazımızda buna değinmiştik.

Kozmetik ve güzellik sektörü tüm dünyada almış başını gidiyor. Düşünün sadece baş bölgemiz için hemen akla gelebilecek kozmetik ürün sayısını; dolgun ve daha kırmızı dudaklar, parlak bir cilt, kırışıklıkları yok edilmiş göz çevresi, renkli, canlı, parlak ve gür saçlar vb… Küçük cerrahi müdahaleleri düşünürsek çene çukuru, ağız kenarları, nazolabial oluklardan tutun da botoksa kadar envai çeşit uygulama var. Neden böyle? Çünkü insan yüzü çok küçük dokunuşlarla büyük görsel değişimlere uğruyor. Tersten düşünürseniz çok küçük kusurlar adeta önüne büyüteç konmuş gibi gözümüze geliyor.

Neyse girişi fazla uzatmayalım. Saç görünüşümüzün en önemli parçası. Kişinin özgüveninden tutun, kıyafetlerinin yakışmasına, daha zeki ve kapasiteli gözükmesine, güzelliği zenginleştirmesine kadar ona yakın artısı var. Dökülünce… Her şey bir anda altüst olabiliyor…

Saç dökülmesi sorununa karşı elimizde onlarca silah var; her seviyede saç sorununa karşı bir çözüm geliştirebiliyoruz ve bu çözümler her geçen gün artıyor. Bunlardan bir tanesi de yağ dokusundan alınmış ve pürifiye edilmiş kök hücrelerin saçlı bölgeye ekilmesi yani transferi…

Uygun bölgeden alınan bir miktar yağ dokusu önce yıkanıyor. Daha sonra kollajenaz enzimi ile hücreler birbirinden ayrılıyor. Ardından yapılan bazı işlemlerle (Burada basitçe gösterilmiştir.) kök hücreler diğer hücrelerden ayrılıyor ve medyumda kalan kısımdan büyüme faktörleri pürifiye edilerek saçlı deriye uygulanıyor, kök hücreler saçlı deriye naklediliyor. İşlem görece olarak basit, kök hücre konsantre etme işi biraz tecrübe gerektiriyor. Ancak asıl tecrübe hücreleri naklettikten sonra onların bakımlarında kendini gösteriyor. 

 

Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler multipotent, yani pek çok hücreye dönüşebilme potansiyelleri var. Bu nedenle sadece saç için değil başka bir sürü soruna karşı çözümün bir parçası oluyorlar (1). Bu hücreler sadece saç kök hücrelerine dönüşme potansiyeline sahip değil aynı zamanda bir sürü büyüme faktörü salgılıyorlar ki bunlar da epey işimize yarıyor (2). İyi çalışmalar yağ dokusu kök hücrelerinin büyüme faktörleri salgılayarak saçın gelişimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur (3,4). Bu bağlamda, yağ dokusu kaynaklı kök hücrelerin kelliğin tedavisinde yararlı sonuçları da gösterilmiştir (5-7).

Saçlı deri iyi olmasına rağmen yeterince saç folikülünü besleyemiyor. Bu tür durumlarda yapılabilecek çok şey var.

Uygun bir besleyici solüsyonla saçı besliyoruz… Saçlar daha kalın, daha koyu renkli çıkıyor. İhtiyaç olduğunda PRP, CGF veya saç kokteylleriyle destekleniyor. 

Düzenli topikal solüsyon kullanımı, PRP ve Kokteyl uygulamaları ile saç sağlıklı bir görünüme ve yeter sayıya ulaşıyor. Bu tür vakalarda yağ hücresi transferine gerek kalmıyor. Ancak bazen yağ kök hücresi transfer edilmese bile yağ dokusundan elde edilmiş büyüme faktörleri hastanın saçlı derisine enjekte ediliyor.

Eğer saçlı deriye ekilen bu kök hücreleri yönlendirir ve onlara iyi bir bakım sağlarsanız sonuçlar son derece yüz güldürücü… Elbette saç ekimi de çözümler arasında, ancak ekimden önce yapabileceğimiz ve saçı tamamen doğal gösteren bu tür yöntemleri kesinlikle atlamamak gerekiyor. Kök hücre nakli tek başına etkili olsa da iyi bir bakım (topikal solüsyon) olmazsa olmaz. Ayrıca saçın gelişimini desteklemek için sıkı bir takip ve gerektiğinde PRP/CGF uygulamaları, aynı zamanda saç kokteyli gibi destekler sonuçları çok daha yüz güldürücü hale getirmektedir (8).

Bu kişiye yağ kök hücresi transferi yapılmış, aynı zamanda topikal destek uygulanmış. İlk trikogramda daire içinde 126 saç teli varken, tedavinin sonuna yakın yapılan sayımda 141 saç teli tespit edilmiş. 

 

Bir sonraki yazımızda büyüme faktörleri konusunu ele alacağız…

  1. http://circres.ahajournals.org
  2. http://circ.ahajournals.org
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. http://www.hairrestoration.org
  6. http://www.medscape.com
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

3 Comments

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: