Kellik her geçen gün daha erken yaşlarda erkeklerin kapısını (kafasını) çalıyor. Bugün neredeyse her iki Türk erkeğinden bir tanesi yaşının yaklaşık on yıl önünde saç dökülmesine sahip. Bunun altında yediklerimiz, içtiklerimizden soluduğumuz havaya kadar her şey var.

Yurtdışına gidenler bilir, çoğu batılı pek aceleci değildir, trafikte, işte, alışverişte… Biz Türklerin hep acelesi vardır ama her nedense bu acelecilik bir türlü üretime, iş kalitesine yansımaz. Stresli milletiz vesselam. Bu da önemli bir etken.

Uyku düzensizliği, sigara tüketimi, kilo sorunları (hatırlayın her üç erişkinden sadece bir tanesi olması gereken kiloda), diyabet (Avrupa birincisiyiz), kalitesiz kozmetikler (ucuz değil, kalitesiz) ve sağlıksız beslenme gibi unsurlar saçlarımıza yansıyor. Kadınlar da bu sorundan uzak değil ancak onlarda turpun büyüğü menapoza yakın zamanlarda ve sonrasında çıkıyor heybeden.

Saç sorunları arttıkça arz talep mantığı içerisinde yeni çözümler üretiliyor. Deriye sürülerek etki eden ilaç ve kozmetik ürünler, dermaroller uygulamaları, saç kokteylleri vs. geniş bir yelpazeye yayılıyor. Son zamanlarda deri sağlığı ve yaşlılığın etkilerini öteleme amaçlı kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de PRP; yani kan pulcuklarından zengin plazma uygulamaları.

PRP elde etmenin birbirinden farklı yolları var, burada iki basamaklı olan gösteriliyor. Önce kanı 7 dakida orta devirde santrifüj ediyorsunuz. Kırmızı kan hücreleri (RBCs) en altta kümeleniyor. Siz onun üstündeki buffy coat da dahil plazma kısmını alıp bir kez daha bu sefer yüksek devirde santrifüj ediyorsunuz. Sonuçta elde ettiğiniz plazmanın alt yarısı PRP üst yarısı PPP yani plateletten fakir plazma oluyor. O da özellikle bio dolgu maddesi olarak işe yarıyor. 

PRP kişiden alınan bir miktar kanın (10-50 ml) farklı protokollerle santrifüj edilmesi sonucu elde ediliyor. Şekilli elemanlar dediğiniz kırmızı kan hücreleri en alta çöküyor, onun üzerine savunma sisteminin beyaz kan hücreleri dar bir şerit halinde kümeleniyor. Hemen üstünde de PRP dediğimiz trombositlerden zengin plazma bulunuyor. Bu kısım bazen farklı kimyasallarla muamele edilerek bazen doğrudan alınarak yüze, saçlı deriye, kırışıklıklara uygulanıyor.

Birer ay aralıklarla üç seans PRP uygulanmış erkek hastalar. Saç artışının yanında koyulaşmaya dikkat ediniz. 

Kan pulcukları (trombositler, plateletler) bildiğimiz anlamda tam birer hücre değil aslında. Ancak içlerinde büyüme faktörleri ve değişik uyarıcı maddeler bulunduruyorlar. İnsan vücudundaki asli görevleri toplardamar ve kılcal damar sistemindeki kanamaları durdurmak.

 

PRP diş tedavilerinde, diz ve eklem problemlerinde, yara tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda kellik tedavisinde de oldukça popüler bir destek tedavisi olarak protokollerde yer bulmuş durumda. İçindeki büyüme faktörlerini başka yerden temin etme şansımız yok (1). Kişinin kendi kanı kendi saçına çok iyi geliyor. Bu nedenle biz de her vakada olmasa da 2-3 hafta aralarla PRP uygulamasını tercih ediyoruz.

PRP büyüme faktörlerinden (growth factors) son derece zengin bir biyomalzeme… Uygulandığı dokudaki hücrelerin bölünmesinden tutun da yeni damar oluşumuna kadar her tür ihtiyacı aktifleyecek büyüme faktörleri var içinde. Böyle bir malzemeyi üretmeye kalksak çok pahalıya çıkacağını tahmin etmek zor olmasa gerek…

PRP hazırlanmasının değişik türleri yok değil. En iyi sonuçları aktive edilmemiş trombositlerle elde edilen PRP (A-PRP) veriyor, biz de bunu kullanıyoruz (2). PRP gerek yaşayan saç folikülü sayısını, saç kılı sayısını artırdığı gibi, saçların kalınlığına da etki ediyor ve melanin miktarlarını artırarak saçın daha koyu renk görülmesini de sağlıyor (2,3). Hazırlanan PRP’nin içinde az miktarda beyaz kan hücresi olması etkinliğini artıyor ancak çok alırsanız bu sefer tersi etki yapıyor. PRP’nin saç ve saçlı deriye olumlu etkilerini ortaya koyan çok sayıda çalışma yayınlanmıştır (4,5). Hekimler kendi tecrübelerine göre bazen PRP’den bazen de CGF’den daha fazla yarar sağlıyorlar (6).

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. http://www.ijdvl.com
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

1 Comment

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: