Toplumdaki yaygın kanı östrojen, progesteron ikilisinin yani doğum kontrol ilaçlarının saç dökülmesine iyi geldiği – dökülmeyi önlediği yönündedir. Bu nedenle menapozdan sonra saç dökülmesinin arttığı düşünülür. Çünkü adet dönemi bitip, kadın menapoza girdiğinde zaman içerisinde kan östrojen ve progesteron düzeyleri düşmektedir. Bu döneme genellikle saç dökülmesi de eşlik etmektedir. Aynı durum postpartum yani doğum sonrası dönem ve bir başka nedenle östrojen reseptör blokerleri kullanılan hastalarda da gözlenmektedir. Ancak doğum kontrol ilaçlarının saç dökülmesini önlediğine dair bilimsel veriler yetersizdir (1).

Östrojen kadınların koruyucu meleğidir; Tanrı bu hormona büyük görevler yüklemiş ancak buna menapoza kadar izin vermiştir. Bununla birlikte östrojenin meme kanseri gibi bazı hastalıklarda rol aldığını da biliyoruz. Menapozla birlikte kan östrojen düzeyleri düşmeye başladığında kadının sadece saçı değil tüm metabolizması bundan etkilenmektedir. 

Ancak yine de östrojenin saçı beslediğine dair bulgular var elimizde. Örneğin kadınlarda kafanın ön tarafında (frontal) daha çok östrojen reseptörü ve testosteronu östrojene çeviren aromataz enzim aktivitesi vardır. Bundan dolayı genellikle kadınların alın çizgileri korunur yani erkek tipi dökülme görülmez ya da çok ileri yaşlarda ortaya çıkar (2). Bu bölgedeki testosteron, DHT’ye dönüşmek yerine östrojene dönüşür ve bu sayede saç dökülmekten kurtulur. Bu özellikten yola çıkarak bazı erkek vakalarda bile östrojen kullanılmış ve etkili sonuçlar alındığı rapor edilmiştir (3). Bu verilere göre östrojen ve doğum kontrol ilaçlarının gerek menapoz öncesi gerekse menapoz sonrası kadınlarda işe yarayacağı düşünülebilir (4).

Erkeklik hormonu testosteron ile kadınlık hormonu östrojen arasındaki benzerliğe bakınız. Bu kadar benzer iki molekül, bu kadar benzemez (kadın ve erkek) iki cinsin hormonal altyapısını oluşturmaktadır. 

Oral kontraseptifler kanda seks hormonlarını bağlayan globulin miktarını artırarak dolaşımdaki serbest hormon düzeyini düşürürler. Bu da saçı testosteron ve DHT etkisinden dolaylı olarak korur (5). Aynı zamanda daha fazla testosteron üretilmesine neden olan mekanizmaları baskı altına alır.

Cinsellik hormonları enzimlerle birbirine çevrilir. Androstenedione ve testosteronu kadında östrojene çeviren enzim kompleksinin ismi aromatazlardır. Östrojen pek çok durumda kadınların koruyucu meleği olsa da, hormona duyarlı meme kanserini besleyen hormon da yine östrojendir. O nedenle meme kanseri tedavisinde en yaygın kullanılan ilaçlar aromataz inhibitörleridir. 

Hastanın durumuna göre genellikle şöyle bir kombinasyondan oldukça iyi sonuçlar almaktayız: östrojen+progesteron+spironolakton… Preparatlar oral ya da topikal olarak hastaya özgü hazırlanmaktadır. Bu tedavi protokolü akne tedavisi için FDA tarafından onaylanmış ancak henüz saç dökülmesi konusunda onay verilmemiştir.

Cinsellik hormonlarını her iki cinste de saçı döken DHT’ye çeviren enzim 5 alfa redüktaz enzimidir. Bu enzimi her iki cinste de bloke etmeye çalışıyoruz. Aromatazlar ise bu hormonları östrojen türevlerine çeviriyorlar. 

İşin en zor tarafı şu: Kadın hastalarımızı tedavinin ilk sonuçları için 6 ay sabır göstermeye davet etmek. Gerçekten kadınlara uzun geliyor. İşin güzel ve bizi cesaretlendiren tarafı da şu ki saç dökülmesi onuncu gün civarında durduğunda 6 ay beklemeyi kesinlikle kabul ediyorlar.

Nihayet tüm mekanizma… Başrolde sevmediğimiz her gördüğümüz yerde öcü zannedip kaçtığımız kolesterol var; cinselliğimiz ve cinsel kimliğimizin temel kimyasalı… Kadında nihai hormon olan östrojeni, aromataz enzimi üretirken, her iki cinste saçı döken DHT’a dönüşümü 5 alfa redüktaz enzimi yönetmektedir. 

Meloxcin ile gerçekleştirdiğimiz “Dermal Papilla İndüksiyonu” yönteminde, saç sütümüzün içindeki bir aktif madde her iki cinste de DHT oluşumuna engel olarak saçı seks hormonlarının baskısından kurtarmakta ve dökülmeyi önlemektedir. 

Bilimin ışığında kişiye özel çözümler…

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: