Ergünay Ekmekçioğlu Hanımefendinin sorularını cevaplamaya devam ediyoruz.

Her saç problemi yaşayan kişiye Mezoterapi veya PRP iyi gelir mi?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayırdır. Önce niçin evet dediğimizi açıklayalım. Mezoterapi, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçların orta deri tabakasına verilmesi işlemidir. … Mezoterapinin faydalı olduğu estetik sorunlar, saç ve saçlı deri sorunları, selülit, bölgesel yağlanmalar, vücut şekillendirme, yüz “mezolifting”i, göz altı torbalanması, deri çatlakları, yara izi tedavileridir. Bu açıdan bakıldığında derinin orta tabakasına besleyici maddelerin verilmesinin saça yararlı olduğu söylenebilir. Ancak eğer siz saçın ihtiyaçlarını iyi tespit edememiş ve doğru karışımı oluşturamamışsanız, mezoterapinin saç problemlerine iyi geleceğine dair garanti veremezsiniz.

Bir zamanlar bir karikatür görmüştüm, hiç unutmam. Gelişmiş ülkelerin uçaklarından Afrikalı garibanlara tonlarca ilaç atıyorlar. Bir Afrikalı çocuk ilaçlardan bir tanesini eline alıyor ve üzerinde yazan ikazı okuyor: “tok karna içiniz.” Karnı aç bir Afrikalının bu ilaçtan -ilaç ne kadar iyi olursa olsun- istifade etmesi zor görünüyor. İşte bunun gibi, ihtiyacın çok iyi tespit edilmesi gerekir. İyi niyetli olmak yetmez, bilgi sahibi olmak gerekir. Bu nedenle çoğu mezoterapi uygulaması vaat edilen yararı sağlayamamaktadır. İkinci bir nokta şudur; çoğu ilacın ya da yararlı olduğu düşünülen maddenin beklenen etkileri gösterebilmesi için, uygulamanın belirli aralıklarla devam ettirilmesi gerekir. Mezoterapinin en büyük sorunlarından bir tanesi budur. Haftada birden daha az sıklıkta yapılan uygulamalar genellikle yeterli yararı sağlayamamaktadır. Hemen hiçbir hasta da bu sıklıkta mezoterapi yaptırmamaktadır. Dolayısıyla, şayet iki mezoterapi uygulaması arasında saçın ihtiyaçlarının karşılanması için başka destekler verilmeyecekse tek başına mezoterapiden beklenen yarar elde edilemeyecektir.

Mezoterapide amaç saç ve saçlı derinin beslenmesidir. Uygun iğne çapı seçilir ve hedef derinliğe girilir. 

PRP için durum biraz daha farklıdır. PRP (platelet rich plasma) kişinin kendi kanından elde edilen son derece besleyici ve büyüme faktörleri içeren çok özel bir bileşimdir. Dünyanın en sofistike ilaç fabrikasında dahi böyle bir besleyici sıvı elde etmeniz mümkün değildir. Dolayısı ile PRP her hal ve karda saç için yararlıdır. Ancak bu temel yaklaşımı değiştirmez. Saçı iki PRP seansı arasında yardımsız bırakırsanız beklenen etki ortaya çıkmakta zorlanacaktır.

Mezogun cihazı ile yapılan uygulamalar genellikle daha doğru kabul edilir. Deride hangi seviyeye ineceğinizi ve ne kadar sıvı vereceğinizi cihaz ayarladığı için sonuçlar daha güvenilir olur. 

Her iki uygulama için de geçerli bir sorun da şudur: Gerek mezoterapi gerek PRP uygulamaları çoğunlukla enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır. Şayet kişinin el becerisi yeterli düzeyde değilse uygulanan maddeler dermise değil subdermise yani yağ dokusu içine verilmektedir. Bu da saç kökü ve dermal papillanın altında kalmakta ve ihtiyaç duyulan yerde bu yararlı maddelerin konsantre olmasına engel olmaktadır. Bizim uyguladığımız “Dermal Papilla İndüksiyonu” yönteminde gerek mezoterapi gerekse PRP enjeksiyonla yapılmamaktadır. Bu yönmetde cildin stratum corneum ismini verdiğimiz en üstteki ölü tabakasında bir “dermapen” veya benzeri yardımcı aletle ömrü 10 dakika olan binlerce kuyucuk açılmakta ve mezoterapi ve (ya) PRP ürünü friksiyonla epidermis ve dermise ulaştırılmaktadır.

Tipik bir PRP uygulaması… Hastanın belirli miktar kanı alınır, santrifüj edilir ve plateletten zengin kısım hekimin tercihine göre bir iğne çapı ile deri içine verilir. 

 

Kimler Mezoterapi veya PRP yaptırmalı?Ne kadar zamanda bir yaptırmalı ve kaç seans olmalı?Bu sorunun yanıtını kısmen yukarıda vermiş oldum. Saç sorunu yaşamayan bireylerin saçım daha güçlü olsun veya kalınlaşsın diye mezoterapi veya PRP yaptırmasına gerek yoktur. Bu kişilerin daha az girişimsel olan ancak devamlılığı daha kolay olan yöntemler tercih etmelerini öneriyoruz. Bunun için de haftada iki defa yatmadan önce uygulayabilecekleri ve “kendilerinin yapabilecekleri” self-mezoterapi dediğimiz yöntemler ile fonksiyonel bazı gıdalardan yararlanıyoruz. Ayrıca formülasyonu özenle yapılmış bazı şampuanlardan yararlanıyoruz.

Mezoterapi ve PRP dermapenle mi yoksa iğneyle mi uygulanmalı? Aradaki fark nedir?

Bu soruyu da bilmeden yanıtlamış oldum yukarıda… Benim kişisel tecrübelerim saç için en iyi uygulamanın dermapen veya iğne mesafesi ayarlanmış mezogun denen aletlerle yapılmasının en doğru olduğu yönünde. Ancak el becerisi çok iyi hekimler aynı hatta daha yüksek başarıları enjeksiyonla da sağlayabilirler.

Biz “Dermal Papilla İndüksiyonu” yöntemine ilaveten yaptığımız PRP uygulamalarında Dermapen uygulamasını tercih ediyoruz. Dermapenle derinin en üst tabakası stratum corneumda binlerce kuyucuk açıp, PRP veya mezoterapi ürününü bu kuyucuklar aracılığı ile epidermis ve dermise ulaştırıyoruz.

Medikal estetikte kullanılan saç botoxu nedir? Saça nasıl etki eder? Pozitif ve negatif yanları nedir? Kuaförlerde uygulanan saç botoxunun yararları ve zararları var mı?

Saç botoksu saç organındaki piloerektör kası gevşetmek amaçlı yapılıyorsa saça yararı olabilir. Vücuttaki sempatik sistemin aşırı aktivasyonu (çok uzun ve karmaşık bir konu olduğu için bu kadarı ile yetiniyorum) saçın piloerektör kasını kasarak saç kökünü besleyici dermal papilladan uzaklaştırabilir. Bunun engellenmesi içi piloerektör kasın sinirleri geçici felç edilerek sorun ortadan kısmen kaldırılabilir. Ancak genel anlamda saç botoksu bu yöntem için değil, mezoterapinin eş anlamlısı gibi kullanılmaktadır. Benim şahsi tecrübelerim, saç için botoks yaptırmanın gereksiz olduğu yönündedir, hatta zararlı olduğu… Çünkü felç edilmiş bir piloerektör kas aynı zamanda saçlı derimizde yağ üreten sebase bezlerin boşalması gibi çok önemli bir fonksiyonu da yerine getiremez. Saç kökünde tıkaçlar oluşur ve uzun dönemde saçlı deri hastalığına zemin oluşturur. Biz bu işlemi “Meloxcin Saç Sütü” ismini verdiğimiz, formülasyonu tamamen bize ait ürün ile zaten yerine getiriyoruz. Ayrıca saç botoksu yapmaya gerek duymuyoruz. Ancak sempatik aktivite düzeyi çok yüksek bazı hastalarda, nadir de olsa saç botoksu da uygulamaktayız.

Gelelim sorunun ikinci kısmına; kuaför arkadaşlarımız kusura bakmasın, deriye iğne batırmak, iğne ile deri içine su bile olsa vermek bu kişilerin asla yapmaması gereken işlemlerdendir. Nasıl ben saç kesmiyorum, saça şekil vermiyorum, saçı boyamıyorum, onların da bu işlemleri kesinlikle yapmamaları gerekir.

Saç tedavileri konusunda olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi DHT üretimini engellemektir. Bunun için PRP veya Mezoterapi uygun değildir çünkü her gün uygulamak mümkün değildir. Dermal Papilla İndüksiyonu yönteminde kişinin kendi uygulamaları düzenli aralıklarla DHT blokaj imkanı sağlamakta ve saçı hormon baskısından kurtarmaktadır. 

Bitkisel saç boyaları gerçekten zararsız mı?

 

Soruyu sorarken içine gizlediğiniz şüphe ne yazık ki haklı bir şüphedir. Daha önce de ifade etmiştim, her bitkisel zararsız demek değildir, her organik de yararlı… Bunların hepsi algı operasyonudur. Sanmayın ki “bitkisel” denen boyaların üretiminde bitkiler alınıyor, onlar bir güzel fabrikalarda işleniyor ve size bitkisel bir boya sunuluyor. Bu zor ve ticari değeri olmayan bir işlemdir. Bitkisel saç boyalarının çoğu “bir bitkinin kendisine – meyvesine – ürününe renk vermek için kullandığı kimyasal maddenin fabrikalarda üretilmiş formlarından” üretilirler. Bu nedenle bitkisel saç boyası diye bir şey gerçekte yoktur. Bu arada sigara, esrar, eroin, onlarca zehirli bitkinin ve kokainin de bitkisel olduğunu sizlere hatırlatmak isterim.

 

Kaldığımız yerden devam edeceğiz…

Bilimin ışığında kişiye özel çözümler…

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: