Selülit konusunda yazdığımız yazı epey merak uyandırdı. Herkes dar kıyafet giymemek gerektiğini, sigara içmenin zararlarını, bazı egzersizleri biliyor. Tüm bunların yanında mevcut selülitler için gerçekten işe yarar bir şeyler olup olmadığı ciddi merak konusu… Saç ilaçları gibi bu konu da epey suiistimale uğramış durumda.

Selülitlerin oluşma mekanizmasını daha önceki yazıda izah etmiştik. Tekrar etmeyelim. Sonuçta cilt altında kanlanması bozuk fazlaca yağ dokusu birikiyor ve bu derinin görünümünü bozuyor, portakal kabuğu manzarası ortaya çıkıyor. Erkeklerde büyük bir sorun teşkil etmese de bayanlar için ciddi bir sorun. Oluşmaması için yapılması gerekenler kadar mevcut olanların ortadan kaldırılması büyük önem arz ediyor. Ne de olsa havalar ve kanlar ısındı…

Görsel selülit değerlendirmesi, skorlama için bir standart yok. Ne kadar çok portakal kabuğu manzarası var ise o kadar ileri…

Elbette yapılabilecekler var ve bilimsel izahları da… Soğuk lipoliz ya da ultrasonik yöntemlerden ziyade cilt ve cilt altına yapılacak sağlıklı, bilimsel ve etkili bazı enjeksiyonlardan bahsedeceğim.

Bunların başında kafein geliyor. Kafein bildiğimiz çayın ve kahvenin içindeki olan.

Kafein

Kafein ve onun türevleri lipolitik etkiye sahip yani yağ dokusunu eritiyorlar. Dolayısıyla selülit tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir ajan. Deriden emilimi oldukça iyi ancak epidermis ve dermisi geçip selülite neden olan yağ yataklarına ulaşması için enjeksiyon gerekiyor (1). Kremlerin içinde çok etkili değil. İyi bir masaj ile krem ve masaj yağlarının içindeki kafein hedef yağ dokusuna daha kolay ulaşıyor. Eğer iyi bir radyoloğunuz varsa ulstrasound yardımı ile kafeini hedef dokuya daha kolay ulaştırabilir (2). Biz bu şekilde uyguluyoruz. Piyasada kafein içeren krem çok ancak hepsi işe yaramıyor. Hekiminizin önerdiği krem veya masaj yağını kullanmalısınız tabii ultrasound eşliğinde sonuçlar daha iyi (3)… Dikkat edilmesi gereken bir nokta yok değil; kafein kontrolsüz ve çok uzun süre uygulandığında bölgede tüylenme yapabilir, onun için hekim önerilerine kulak vermek sizin lehinizedir (4).

Kafeinli krem ve ultrasound eşliğinde uygulama yapılmış bir hasta; V1 başlangıç, V2 üçüncü hafta ve V3 altıncı hafta.

Fosfatidil Kolin

Kimyasal olarak baş tarafında kolin grubu bulunan bir fosfolipid bu madde. Vücudumuzda hem bolca var hem de çok önemli bir kimyasal haberci olan asetil kolinin yapımında kullanılıyor. Kozmetikteki kullanım amacı küçük miktardaki yağları eritmek, yani selülit tedavisine uyuyor.

Aslında uzun zamandır bilinen ve egzama, safra kesesi hastalıkları ve yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan bir ajan. Kanda yağ damlacığı oluştuğunda (yağ embolisi) ya da karaciğer hastalıklarında da yağ eritmek amacıyla kullanılmaktadır. Selülite daha yakın kullanımlarına ise kanseröz olmayan yağ tümörleri yani lipomların cerrahi olmayan tedavisi, göz kapakları etrafındaki fazla yağ dokusunun eritilmesi ve ksantelezma dediğimiz deri altındaki kolesterol birikimlerinin eritilmesi örnek verilebilir. Fosfatidil kolin tek başına değilse bile deoksikolatla birlikte selülit tedavisinde de oldukça etkindir (5). Kendi başınıza yapmaya kalkmayın sakın, başınıza daha büyük iş açarsınız. Neden böyle dedim, çünkü piyasadan biraz ararsanız bulabilirsiniz (6).

Tipik bir ksantelezma vakası… Fosfatidil kolin uygulamalarının tercih edildiği tıbbi durumlardan bir tanesi. 

Bacaklarını inceltmek için kendisi fosfatidil kolin uygulaması yapmış bir hasta. Cildine ciddi zarar vermiş. 

Sodyum Deoksikolat/Deoksikolik Asit

Bu madde bir safra tuzu ve asiti, yani karaciğer tarafından üretilip barsağa veriliyor orada yağların küçük parçalara ayrılması için kullanılıyor. Aynı işi kozmetikte de yapıyor anlayacağınız. Oldukça güvenilir bir ajan. Özellikle gıdı ve selülit tedavisinde çok etkin olarak kullanılıyor (7). Fosfatidil kolinle iyi bir ekip oluşturuyorlar. Dolayısıyla çoğunlukla birlikte kullanılması tercih ediliyor.

Safra tuzları (Bile salts) karaciğer tarafından üretilir, kese tarafından depolanır ve yağların emilebilmesi için barsağa gönderilir. Tuzlar yağları küçük parçalara ayırırlar. Aynı işi kozmetikte de yapan en iyi safra asiti doeksikolik asittir. 

Deoksikolik asit enjeksiyonu ile boyun görseli düzeltilmiş bir hasta… Çoğunlukla bir seans yetmektedir. 

Bir sonraki yazıda devam edeceğiz.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. https://www.karger.com
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  6. https://academic.oup.com
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: