Merak aydınlatır tüm yolları, özellikle de bilimde. Önceki yazımızda yeşil çayın farelerdeki saç dökülmesi üzerine etkisine hepimiz şahit olduk ve insanlar üzerindeki etkisini merak ettik. Gelin sizinle bir deneye katılalım. Tabii ki herkes katıldığı deneyin öncesinde bilgilendirme almak ister. Yeşil çayın esas etkisinin içindeki polifenollere bağlı olduğunu artık biliyoruz. Polifenollerin demirbaşı olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) üzerinden bir araştırma yapılacak birazdan.

Öncelikle EGCG’nin bilinen etkilerine göz atalım. Yeşil çayın antioksidan ve antikanser özelliklerini hatırlarsınız. EGCG ise normal hücrelerde büyümeyi destekliyor, keratinositleri motive ediyor. Ayrıca UV ışınlarının neden olduğu apopitoz yani programlı hücre ölümünü inhibe ediyor. Biraz daha derine inecek olursak; hücre ölümünde rol alan mekanizmalardan Erk ve Akt yolaklarının aktive olmasına ve apopitozun inhibe olmasına neden olan Bcl-2/Bax oranının artmasına neden oluyor. Aynı zamanda androjenik alopesiden sorumlu 5 alfa redüktaz enzimini de inhibe ediyor (durduruyor). Yani kendileri hem hücre ölümünü düzenleyerek hem de saç dökülmesine neden olan enzimleri inhibe ederek tedavi modalitelerimizde umut kaynağı olabilecek vasıfları taşıyor.

EGCG polifenolik bir bileşik… Müthiş bir antioksidan. Siyah çaydan ziyade yeşil çayda bulunuyor. Zayıflamak isteyenlerin de önemsemesi gereken bir molekül…

Birçok özelliği bilinen EGCG’nin saç gelişimi üzerine etkisi net olarak bilinmiyor. İşte siz de tam bunun araştırılacağı bir deneye gönüllü olarak katıldınız. Peki, size neler yapacaklar? Korkmayın sadece başınızın arka tarafından yani oksipital bölgeden bir miktar doku örneği alacaklar. Bu doku örneğindeki saç folikülleri tek tek ayrılarak kültüre edilecek. Aynı zamanda adını çokça duymaya alıştığınız saç foliküllerindeki dermal papilla hücrelerini de ayrı ayrı kültüre edecekler. Daha sonra bu kültürlere antibiyotik ve EGCG eklenecek farklı miktarlarda. Ki doz ile değişim de aynı zamanda incelenebilecek. Sizinle birlikte başka gönüllüler de katılıyor deneye. Onlara ise farklı bir uygulama yapılacak. 4 gün boyunca yine oksipital bölgeye EGCG sürülecek. Ardından EGCG uygulanan bölge çıkarılıp önceki işlemde olduğu gibi saç folikülleri ve dermal papilla hücreleri ayrılıp incelenecek. Yani bir grupta saç derisi alınıp sonra EGCG uygulanacak (ki biz buna in vitro çalışma diyoruz), diğer grupta da önce EGCG uygulanıp ardından saç örneği alınacak (in vivo).

 

Çayı sağlık için içmek isteyenler siyahtan ziyade yeşil çayı tercih ediyorlar… Biz bu konuda yorum yapmıyoruz. Ancak saçları için yeşil çay içenler şunu bilmeli; Çin tipi değil de Japon tipi çayları tercih etmeliler, çünkü Japon çaylarının EGCG içeriği Çin’e göre oldukça fazla. Tıpkı Japon malı Çin malı farkı gibi…

Haydi sonuçlara göz atalım. Araştırmaya emek vermiş gönüllülerimizin sonuçları bilmeye hakkı var elbette. Sonuçlara göre uygulanan EGCG dozu artıkça saç foliküllerinde de belirgin bir gelişme gözlendi. Aynı şekilde dermal papilla hücrelerinde de doz bağımlı olarak artış olduğu ortaya konuldu.

Buradan şu sonuç çıkarılabilir; EGCG etkilerini saç folikülleri üzerinden dermal papilla hücrelerini etkileyerek göstermektedir. Yeşil çayımız farelerde olduğu gibi insanlarda da yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkarmayı başardı ve bizi şaşırtmadı.

Ben ayrıntıları da bilmek istiyorum diyorsanız buyurun: EGCG’nin ayrıca hücre çoğalmasında önemli rol oynayan Erk ve Akt yolaklarını de aktiflediği sonucuna ulaşıldı. Bu arada Bcl-2 apopitozu inhibe ederken, Bax’ın ise aktiflediği zaten biliniyor. Yapılan araştırmada Bcl-2’nin 24 saatte arttığı, Bax ekpresyonun ise doz bağımlı olarak azaldığı gözlendi.

EGCG de vücutta epey yetkili bir molekül… Apopitozis başta olmak üzere inflamasyon ve ağrıya neden olan moleküllerin üretimini de engelliyor. 

İn vivo olarak yani önce EGCG uygulanıp sonra örnek alınan saç foliküllerinde de aynı şekilde apopitozda rol oynayan proteinlerin azaldığı, inhibe edenlerin ise arttığı gözlendi. Sonuç olarak in vitro olarak gözlemlediğimiz saç büyümesinin in vivo olarak meydana geldiği de gösterilmiş oldu.

Yeşil çay faydalı etkilerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Daha birçok araştırmada çalışabilmek dileğiyle…

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 

Yazıya emeği geçen sevgili meslektaşım Dr. FNS’ye şükranlarımı sunarım.

Bu yazıya bir yorum yap

Scroll Up
%d blogcu bunu beğendi: